کاربرانی که قصد عضویت و استفاده از وب سایت و اپلیکیشن پیکچی را دارند، لازم است متن قوانین و مقررات را به طور کامل مطالعه و سپس اقدام به عضویت نمایند. ورود کاربران به وب سایت و اپلیکیشن پیکچی و اقدام به عضویت ، ایجاد پروفایل شخصی، ثبت سفارش و استفاده از سایر خدمات ارائه شده، به معنای آگاه بودن از شرایط و قوانین و پذیرفتن آن ها است.

کلیه اصول و رویه‏‌های پیکچی منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان است. توجه داشته باشید قوانین مندرج در این صفحه در طول زمان قابل تغییر است، این تغییرات در همین صفحه به روز رسانی می شود از این رو، مسئولیت مطالعه و آگاهی از این تغییرات بر عهده کاربر است.

حریم خصوصی

پیکچی ضمن احترامی که برای حریم شخصی کاربران قائل است، برای استفاده از امکانات وب سایت و اپلیکیشن اطلاعاتی را از کاربران درخواست می‌کند تا بتواند خدماتی امن و مطمئن را به مشتریان خودارائه دهد.

پیکچی درباره این اطلاعات مطابق با قانون حریم خصوصی جمهوری اسلامی ایران عمل می‌کند. هنگام استفاده از پیکچی، ممکن است اطلاعاتی درباره خودتان، مانند شماره تلفن و نشانی پست الکترونیکی ارائه کرده یا اطلاعاتی درباره مرسوله ثبت کنید، شما این امکان را در اختیار پیکچی قرار می‌دهید که اطلاعات هویتی و تماستان را در اختیار موتورسوار عضو پیکچی و در صورت لزوم گیرنده مرسوله قرار بدهد، تا بتوانند درباره درخواستی که دارید، با شما تماس بگیرند.

کاربران برای ثبت سفارش از طریق پیکچی، باید اطلاعات درخواست شده را به درستی اعلام نمایند و پیکچی مسئولیتی در قبال هر گونه مشکلات ایجاد شده به دلیل ارائه اطلاعات نادرست نخواهد داشت.

توجه داشته باشید در صورت ارائه اطلاعات کامل، خدمات بهتر و بیشتری قابل ارائه خواهد بود و چنانچه اطلاعات کافی ثبت نشده باشد، پیکچی مسئولیتی در قبال کیفیت خدمات و اطلاع رسانی های ضروری وابسته به آن ندارد.

مسئولیت حفظ و نگهداری از اطلاعات ورود به حساب کاربری شامل نام کاربری، رمز عبور و اطلاعات شخصی درج شده بر روی سایت و اپلیکیشن، بر عهده کاربران است. برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده احتمالی، کاربران نباید این اطلاعات را برای شخص دیگری فاش کنند.

ارتباط پیکچی با کاربران

سامانه پیامکی 10007000707770 و 200049149 شماره هایی است که پیکچی از طریق آن برای کاربران و سفیران عضو خود، پیامک ارسال می‌کند. بنابراین ارسال هرگونه پیامک تحت عنوان پیکچی، با هر شماره دیگری تخلف و سوء استفاده از نام پیکچی است. لطفاً در صورت دریافت چنین پیامکی، جهت پیگیری قانونی آن را از طریق شماره های پشتیبانی به پیکچی اطلاع دهید.

از طریق سامانه پیامکی پیکچی، تنها وضعیت پردازش سفارش ها ، خدمات و سرویس‌های درخواست شده به اطلاع کاربران خواهد رسید.

این وب سایت و اپلیکیشن، تنها مرجع رسمی برای ثبت و پیگیری سفارش مشتریان است، وب سایت پیکچی هیچ آدرس اینترنتی دیگری غیر از alopeyk.com ندارد و اپلیکیشن پیکچی از طریق App Store و Google Play Store قابل دانلود شدن است. اما کاربران جهت برقراری ارتباط می توانند علاوه بر تماس با پشتیبانی پیکچی از طریق آدرس ثبت شده در وب سایت نیز با ما تماس بگیرند.

ثبت، پردازش و ارسال سفارش

خدماتی که از سوی پیکچی به کاربران داده می شود 24 ساعته بوده و تمامی سفارشات ثبت شده در همان روز کاری و در اسرع وقت در دست اقدام قرار می گیرد.ارسال مرسوله در پیکچی تحت شرایط و قوانین مندرج در ذیل امکان پذیر است. عدم توجه به نکات بیان شده، در صورت بروز خسارت مسئولیتی را برای پرداخت خسارت متوجه پیکچی نمی کند.

بر اساس قوانین پیکچی و با هدف ایجاد بستری امن برای جابجایی مرسولات, پیکچی این حق را برای همه سفیران خود قائل است که مرسولات بیش از 25 کیلوگرم و اندازه بیشتر از 45*45*45 سانتیمتر را جابجا نکنند.در صورت اصرار فرستنده و ارائه هزینه اضافه به سفیرپیکچی برای حمل بار غیر مجاز، مسئولیت حمل بار با فرستنده بوده و در صورت صدمه دیدن بار خسارتی به فرستنده پرداخت نمی شود.

برای سفارش هایی که نیاز به احراز هویت تحویل گیرنده بسته باشد، لازم است فرستنده در بخش های مربوطه نام، نام خانوادگی و شماره تماس گیرنده را درج کند. نکته مهم اینکه در ارسال مرسوله به شرکت ها، سازمان ها و مراکزی که ورود و خروج افراد با محدودیت مواجه است فرستنده باید هماهنگی های لازم را با گیرنده انجام دهد. در غیر این صورت پیکچی مسئولیتی در قبال احراز هویت تحویل گیرنده بسته در آدرس اعلام شده ندارد.

* فرستنده باید اطلاعات کامل فردگیرنده شامل نام نام خانوادگی و شماره تماس را درج کند.مسئولیت هماهنگی های لازم برای ارسال بار به مراکز حمل بار اعم از باربری ها، ترمینال ها و ... که فرد تحویل گیرنده در آن مشخص نیست، فرستنده مرسوله بوده و سفیر و شرکت پیکچی مسئولیتی در قبال پرداخت هزینه حمل بار، مفقود شدن و یا خسارت های احتمالی ندارد.

اگر فرستنده در زمان ارسال مرسوله تصمیم به دریافت وجه مرسوله خود دارد باید درخواست سفر رفت و برگشت بدهد تا سفرپیکچی هزینه مرسوله را به مبدا بازگرداند.پیکچی در قبال توافقات بین سفیر و فرستنده برای عدم ثبت درخواست برگشت و واریز وجه مرسوله به حساب فرستنده مسئولیتی بر عهده نداشته و در صورتی که وجه مذکور به حساب فرستنده واریز نشود، پیگیری آن بر عهده شخص فرستنده است.

انتخاب محل ارسال و دریافت مرسوله بر روی نقشه و درج آدرس کامل در بخش توضیحات بر عهده مشتری است. مشتری باید در هنگام درج آدرس دقت لازم را داشته باشد چرا که ملاک سفیر برای حمل مرسوله ادرس درج شده بر روی نرم افزار است. در غیر این صورت اگر رسیدن به آدرس به دلیل عدم شفافیت، زمان بر شود سفیر پیکچی می تواند از فرستنده مرسوله به ازای هر نیم ساعت معطلی 3 هزار تومان دریافت کند.

همچنین اگر فرستنده آدرس گیرنده را به طور کامل در بخش توضیحات درج نکرده باشد به طوری که موجب عدم تحویل محموله شود و یا گیرنده از گرفتن مرسوله خودداری کند به نحوی که محموله به مبدا یا انبار پیکچی عودت داده شود، فرستنده مکلف به تحویل گرفتن محموله بوده و متعهد به پرداخت هزینه رفت و برگشت و معطلی سفیر پیکچی و هزینه انبار خواهد بود.

درصورتی که فرستنده بعد از ثبت در خواست یا ایجاد تماس با بخش پشتیبانی تقاضای ایجاد تغییر در اطلاعات مندرج در درخواست را داشته باشد پیامدهای ناشی از تغییرات ایجاد شده بر عهده پیکچی نیست.

در هنگام تحویل مرسوله فرستنده مرسوله باید محتویات بسته را به رویت سفیر پیکچی برساندواجازه بدهدکه صحت،سلامت و قانونی بودن مرسوله به تایید سفیرپیکچی برسد. در غیر این صورت پیکچی در قبال محتوای غیر قابل رویت بسته ها هیچ مسئولیتی ندارد.

فرستنده باید بسته بندی مناسبی برای ارسال مرسوله درنظر بگیرد. چنانچه مرسوله به دلیل عدم رعایت این موضوع صدمه کلی یا جرئی ببیند هیچ مسئولیتی برای پرداخت خسارت بر عهده پیکچی نیست.

فرستنده مرسوله مکلف است براساس ماده 379 قانون تجارت، نوع، جنس، وزن و ارزش واقعی مرسوله خود را در بخش توضیحات در خواست اعلام کند.درصورت بروزخسارت به دلیل عدم اعلام نکات فوق مسئولیتی متوجه پیکچی نخواهد بود.

حمل مدارک شناسایی افراد، چک سفید امضا، چک در وجه حامل، طلاو جواهر، پول نقد، مواد فاسد شدنی و مواد اشتعال زا، محصولات خارجی غیر مجاز و قاچاق، خارج از قوانین پیکچی بوده و پیکچی مسئولیتی در قبال خدشه دارشدن،گم شدن ویا مفقود شدن این مرسوله ها بر عهده ندارد.

مسئولیت ارسال مواد مخدر، روان گردان ها، مشروبات الکی و بسته های حاوی اقلام مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران ، بر عهده فرستنده بسته بوده و پاسخگویی در قبال آن در کلیه مراجع اداری ، انتظامی و قضایی مستقیما به عهده ایشان است. همچنین فرستنده باید خساراتی که به سبب این امر به پیکچی وارد شده را نیز جبران نماید.

چنانچه مرسوله ارسالی توسط کاربر پیکچی به دلایل غیر قابل پیش بینی چون تصادف، خرابی موتورسیکلت و غیره با تاخیر به مقصد برسد در حکم فورس ماژور و قوه قاهره بوده لذا خسارت ناشی از تاخیر در ارسال، مسئولیتی را متوجه پیکچی نمی کند.

پیکچی در کلان شهر قم فعالیت می کند، چنانچه مرسوله ای برای خارج از قم به سفیران تحویل شود، مسئولیت کامل آن بر عهده فرستنده بوده و پیکچی هیچ مسئولیتی در قبال تاخیر در ارسال و یا خسارت وارد شده به مرسوله بر عهده ندارد.

فرستنده بسته لازم است با اطمینان کامل از گیرنده ، نسبت به ثبت سفارش اقدام کند. سفیر الپیک تنها وظیفه حمل مرسوله را بر عهده دارد و پیگیری مراودات مالی فرستنده و گیرنده در حیطه وظایف سفیرپیکچی نیست. از این رو خسارت ناشی از عدم پرداخت هزینه مرسوله ی حمل شده تحت پوشش پیکچی نبوده و پیکچی مسئولیتی در قبال عدم پرداخت وجه مرسوله از سوی گیرنده برعهده ندارد.

هرگونه خسارت ناشی از تحویل نگرفتن بسته، اشکال محتوایی در چک های تحویل شده، کلاهبرداری و یاهرگونه سوءاستفاده دیگر، به هیچ عنوان بر عهده پیکچی نیست و مسئولیت کامل آن مستقیما برعهده فرستنده بسته خواهد بود.

فرستنده باید قیمت و ارزش مرسوله را در هنگام در خواست اعلام کند.پیکچی در قبال پرداخت خسارت برای بسته هایی که ارزش آن ها در بخش توضیحات اظهار نشده باشد هیچ مسئولیتی ندارد.

پرداخت خسارت فقط در قبال احراز آسیب فیزیکی به کالا امکان پذیر است و پیکچی در قبال اشکالات یا خرابی های ذاتی کالا که ارتباط آن ها با خسارت فیزیکی (ضربه خوردگی، آب دیدگی، شکستگی) احراز نشود، هیچ مسئولیتی ندارد.

پرداخت خسارت به بسته هایی که محتوای آن ها قابل رویت نیستند، فقط در صورت وجود علائم ضربه و آسیب فیزیکی به بسته بندی آن قابل پرداخت است ، مگر این که محتوای بسته به رویت تحویل گیرنده پیکچی رسیده باشد و رسید گواهی صحت فیزیکی کالا از ایشان دریافت شده باشد.

پیکچی در قبال پرداخت خسارت به بسته های نامتعارف برای حمل با موتورسیکلت، کالاهایی که توسط فرستنده به نحو مناسب بسته بندی نشده باشند و یا کالاهایی که حمل با موتورسیکلت روش مناسب جابجایی آن ها نباشد، هیچ تعهدی بر عهده ندارد.